mleczmasz Bydgoszcz

Hodowla alpak – łatwy i przyjemny biznes?

Hodowla alpak – łatwy i przyjemny biznes?

paź 24, 2020

Miłe futerko, urocze pyszczki, które z chęcią wszyscy oglądają, ale jak naprawdę wygląda „życie” z alpakami i ich hodowla? Czy to same zalety i przyjemności?

Blaski i cienie

Hodowla alpaków znana jest z wielu zalet i tego, że hodowanie alpak jest przyjemnością. Jednym z wielu powodów, dla których wielu ludzi to kocha jest to, że ich włókno jest bardziej miękkie, cieplejsze i lżejsze w porównaniu z wełną. Wiadomo również, że alpaki są dostępne w szerokiej gamie kolorów, co sprawia, że są tak użyteczne, a barwienie nie jest potrzebne, ponieważ ten produkt ma do wyboru ponad 22 odcienie kolorów. Co więcej, hodowla alpak jest przyjazna dla środowiska, ponieważ alpaki nie mają znaczącego wpływu na krajobraz w porównaniu z hodowlą innych zwierząt z kopytami, alpaka ma tylko 2 palce i jest bardzo lekka w porównaniu z innymi zwierzętami.

Hodowla alpaków ma wiele zalet, ale nie jest pozbawiona wad. Chociaż jest on uważany za najszybciej rozwijający się przemysł rolniczy i obecnie bardzo dochodowy, na świecie wciąż jest wielu rolników, którym nie udaje się uzyskać zysków obiecanych przez przemysł. Ludzie uważają, że przyczyną tego jest fakt, że hodowla alpak nie jest szybka, a w rzeczywistości jest inwestycją długoterminową. Oznacza to, że w przypadku hodowli alpak musisz być przygotowany na cierpliwe czekanie, aby zebrać obiecujące nagrody, rozmnażając i powiększając swoje stado.

Wady hodowli

Być może największą wadą hodowli alpak jest to, że może minąć stosunkowo dużo czasu, zanim będziesz mógł czerpać korzyści z inwestycji. Odzyskanie pieniędzy z tej branży wymaga czasu i cierpliwości, alpaki są łatwymi zwierzętami do pracy, ale mogą mieć tylko jedno dziecko w ciągu roku, więc może minąć około 6 lat, zanim będziesz mógł zarabiać prawdziwe pieniądze. Średni koszt ciężarnej alpaki wynosi dość sporo jak na początek, a na zwrot większej liczby kosztów można liczyć za 5/6 lat jeśli wszystko pójdzie dobrze. Ale nawet jeśli weźmiesz pod uwagę koszty i nakłady, fakt, że alpaki są naprawdę delikatne i łatwe w utrzymaniu, sprawia, że są one naprawdę wartościowym hobby lub karierą dla każdego.

Są to niesamowite zwierzęta, ale nie takie, do których można podejść i pogłaskać. Jednak możesz mieć plany na małe zoo lub zabieranie ich na spacery, jak robi to wielu rolników. Tak więc ty i inne osoby możecie przyzwyczajać ich do głaskania tak często, jak to możliwe, a ostatecznie mogą przychodzić i pozwalać ci na to. Większość wielbłądów nie lubi być dotykana i nie pozwala na głaskanie, chyba że zostanie „złapana”. Oczywiście wszystko jest kwestią pracy nad nimi i odpowiedniego wyszkolenia.