mleczmasz Bydgoszcz

Rytuały i magia – sprawdź, co warto wiedzieć

Rytuały i magia – sprawdź, co warto wiedzieć

sty 29, 2022

Rytuały to coś, co towarzyszy ludziom od wielu lat. Dzięki nim można na przykład spędzić święta w odpowiedni sposób. Najczęściej tworzą je religie. Rytuały mogą mieć różny wymiar. Mogą być religijne lub wręcz przeciwnie. Rytuały to również codzienne, proste czynności, które nie mają znaczenia dla żadnej wiary.

Teurgia

Jeśli interesujesz się magią, na pewno natrafiłeś na tajemniczą nawę teurgia. Co ona właściwie oznacza? Okazuje się, że jest to forma magicznych rytuałów, które mają na celu skłonienie różnych bóstw do działania na rzecz ludzi, na przykład przekazania im jakieś ważnej i tajemnej wiedzy. Było to praktykowane szczególnie w czasach średniowiecza. Aby zyskać pomoc bóstwa, wykorzystywało się rytuały i zamykało je w przedmiotach. Dzięki temu stały kontakt z bóstwem był możliwy.
Wszystkie te rytuały, składały się z ablucji, ofiar oraz odpowiedniej inwokacji. Ablucja to symboliczne lub rzeczywiste oczyszczenie ciała lub przedmiotów poprzez obmycie ich wodą. Ablucji czasami dokonuje się również za pomocą wina, mleka lub piachu. Ludzie wierzyli, że ablucja, ofiara i inwokacja sprawią, iż bóstwa faktycznie zamkną się w przedmiotach i będą im pomagać.

Zakończenie

Magia to temat bardzo szeroki, dla wielu osób również interesujący. Z pewnością dla rozrywki i z czystej ciekawości, warto poznać jej tajniki. Jest to zadanie na wiele godzin, które może dostarczyć wiele rozrywki. Gdzie szukać wartościowych informacji? Najlepszym i wygodnym w użytkowaniu źródłem jest oczywiście internet. Warto korzystać z blogów tematycznych, które są wprost kopalnią wiedzy. Nie można również pomijać tradycyjnego źródła, czyli książek. Tutaj również znajdziesz wiele interesujących informacji. Książki, po które warto sięgnąć to na przykład:

  1. „Księga zaklęć i czarów” – Hunter Devin,
  2. „Kolor magii” – Terry Pratchett,
  3. „Tajniki magii świec” – Berenika Tern,
  4. „Zaklęcia ochronne” – Arin Murphy-Hiscock,
  5. „Słowiańska wiedźma: rytuały, przepisy i zaklęcia naszych przodków” – Dobromiła Agiles.