mleczmasz Bydgoszcz

Płyty winylowe dla każdego

Płyty winylowe dla każdego

kwi 3, 2022

Płyty winylowe to relikt muzyczny, który wraca właśnie do łask. Coraz więcej osób docenia wysoką jakość brzmienia wynikającą z tego wyjątkowego krążka. W XXI wieku słucha się przede wszystkim muzyki cyfrowej, która oferuje czystość i wyrazistość dźwięków. Jednak, na szczęście coraz większym zainteresowaniem cieszą się płyty winylowe, która poza zupełnie innym brzmieniem mają także kilka “niedoskonałości” dźwięku, które czynią brzmienie tak wyjątkowym.

Takie “niedoskonałości” to charakterystyczne szumy, trzaski, a także różne artefakty dźwiękowe. To one budują niezwykły klimat, który hipnotyzuje słuchacza i sprawia, że dana piosenka brzmi zupełnie inaczej, jakby wzbogacona została o duszę artysty. Taki urok muzyki odsłuchiwanej z płyty winylowej docenić można wówczas, gdy odtwarza się ją na własnym, dobrej jakości gramofonie. Warto wtedy posłuchać swoich ulubionych albumów w całkiem innej, nowej odsłonie. Różnica brzmienia każdego dźwięku powinna zachwycić każdego!

Hobbystyczne kolekcjonowanie winyli może stać się wyjątkową pasją, która spotyka się zazwyczaj z zainteresowaniem i podziwem płynącym ze strony wszystkich gości, którzy zauważą gramofon w salonie podczas wizyty. Zbieranie płyt winylowych staje się również znakomitą sposobnością na to, aby poznać całkiem nowych, ciekawych ludzi, od których można sporo nauczyć się w temacie gramofonów czy winyli. Takie hobby dostarcza też wielu endorfin i znacznie polepsza samopoczucie kolekcjonerów i daje im ogromną motywację do dalszego działania.

Poza lepszym samopoczuciem, upiększeniem wnętrza i ukojeniem nerwów – jakie między innymi oferują płyty winylowe, kolekcja może stać się także doskonałą inwestycją w przyszłość. Jak to możliwe? Wartość winyli, zwłaszcza tych starych płyt, może osiągać naprawdę zawrotne wartości. Dla przykładu, płyty winylowe Elvisa Presleya z lat 60., mogą kosztować nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. W takim razie kolekcja tego typu winyli stać się może intratną lokatą kapitału, która przyniesie długoterminowe zyski.