mleczmasz Bydgoszcz

Jak nauczyć się grać na gitarze?

Jak nauczyć się grać na gitarze?

wrz 8, 2021

Choć gry na gitarze można nauczyć się samemu, to nie jest to jedyna możliwość. Niektórzy korzystają z usług nauczyciela, uczęszczając na lekcje stacjonarne. Odbywają się one z określoną częstotliwością. Nauka gry u profesjonalisty nie oznacza, że w dni wolne od zajęć nie ćwiczy się – wręcz przeciwnie, systematyczność jest niesłychanie ważna.

Obecnie można skorzystać z lekcji online, wykupując dostęp na specjalnych platformach. W sieci nie brakuje też darmowych materiałów wideo. Decydując się na naukę w domu, warto zajrzeć do takich materiałów. Niezmiennie można też skorzystać z pozycji książkowych. W każdym przypadku nie powinno się nastawiać na szybki efekt – nauka gry wymaga czasu.

Od czego zacząć naukę gry na gitarze?

To oczywiste, że do nauki gry na gitarze potrzebny jest dobrze nastrojony, sprawny instrument. Najlepiej, jeśli strojenia dokona wykwalifikowany lutnik. Kontakt do niego przyda się także w przyszłości (gdy potrzebna będzie wymiana podzespołów czy drobne przeróbki sprzętu), dlatego warto zapisać go w telefonie, np. jako naprawa gitar Warszawa.

Gdy gitara już zostanie nastrojona, czas przystąpić do dzieła. Warto zacząć od nauki prawidłowego trzymania instrumentu. Wbrew pozorom, nie jest to takie oczywiste, Dzięki grafikom z Internetu (lub książek) można posiąść tę podstawową umiejętność. W dalszej kolejności uczy się właściwego uderzania i bicia w struny. Niektórzy korzystają z tzw. kostki.

Podstawy gry na gitarze – najczęstsze błędy

Jedną z niezbędnych umiejętności, jakie musi posiąść każdy gitarzysta, jest znajomość akordów. Konieczne jest porządne wyćwiczenie ręki. Problemem wielu początkujących muzyków jest sztywność nadgarstka. Niektórzy marzenia o grze na gitarze porzucają już na początku nauki, bo brakuje im cierpliwości.

Inni szanse na opanowanie techniki zaprzepaszczają, zapominając o regularnych ćwiczeniach i stałym podnoszeniu umiejętności. Pewna grupa początkujących muzyków wybiera nieodpowiedni, niedopasowany do swoich umiejętności instrument, bądź nabywa już na początku złe nawyki, zapominając o jego regularnym strojeniu.